Jesteś tutaj:   StartMiejscowość Czerna

Wyszukiwanie

Sonda

Najładniejsza bramka Orła sezonu 2013-2014

Bramka nr 1. - 0%
Bramka nr 2. - 0%
Bramka nr 3. - 5.3%
Bramka nr 4. - 0%
Bramka nr 5. - 15.8%
Bramka nr 6. - 36.8%
Bramka nr 7. - 21.1%
Bramka nr 8. - 0%
Bramka nr 9. - 5.3%
Bramka nr 11. - 10.5%
Bramka nr 12. - 5.3%

Łącznie głosy: 19
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się wł: 06 Sie 2014 - 23:59

Śledź cień Orła na:

FacebookGoogle BookmarksRSS Feed

Pogoda na mecz?

Prognoza pogody
Głogów
Szczegółowa pogoda dla Głogowa

Ostatnie komentarze

 • Maciek 9 lat temu
  Tak, to jest ta miejscowość Czerna, potwierdziłem ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janina 10 lat temu
  W latach 60-tych spędziłam na koloniach letnich ...

  Czytaj więcej...

   
 • Maciek 11 lat temu
  Bardzo spodobał mi się opis schodów jako element ...

  Czytaj więcej...

   
 • K. Iwanicka 11 lat temu
  A jednak! Zamek w Czernej w ciągu ponad 450 lat ...

  Czytaj więcej...

Logowanie

Miejscowość Czerna - Aktualności - (dawniej: Alteichen, Klein Tschirne

www.Czerna.wirtualnie.pl

palac.czerna.jpgCZERNA (wieś)
Ludność: ok. 270
Województwo: Dolnośląskie
Powiat: Głogów
Gmina: Żukowice
Położenie: 25 km NW od Głogowa, na lewym brzegu rzeki Odry (rzeka Odra)

Radnym Gminy Żukowice sołectwa Czerna jest Waldemar Walowski, a sołtysem wsi Mirosława Tworkowska (2010 - 2014). Wieś Czerna jest jedną z najładniejszych wsi na terenie gminy Żukowice. Wieś posiada m.in. salę wiejską, sklep spożywczy, remizę Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Na terenie wsi działa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Barbórka", która jest jednym z największych zakładów na terenie gminy.

Czerna
- dawniej Mała Czarna, niem. Alteichen, dawniej Klein - Tschirne, 1308 r. - Schyrnino; 1310 r. Scirnyna; 1325 r. Czermina; 1376 r. Cschirna. Czerna jest miejscowością, którą wymieniano już w najstarszych źródłach pisanych dotyczących Ziemi Głogowskiej. Przy podziale księstwa, jak zapisano w dokumencie z 1360 roku, znalazła się w części książęcej. Wzmianki o niej pochodzą także z 1376 roku...
Przeczytaj więcej o Czernej
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Cmentarz przedwojenny - zapomniane miejsce Czernej - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 02 marzec 2014 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

Na łamach naszego serwisu internetowego poświęconego miejscowości Czerna wielokrotnie opisywaliśmy piękne i ciekawe miejsca znajdujące się w naszej miejscowości i jej obrębie, które stanowią chlubę naszego rejonu. Niestety Czerna to nie tylko pałac przeżywający swoją drugą młodość za sprawą obecnej właścicielki, to nie tylko piękny park z wieloma pomnikami przyrody (np. potężnymi dębami), to nie tylko duże zaplecze piłkarskie zrzeszające okoliczną młodzież i fanów piłkarskich. W Czernej są również, na szczęście nieliczne miejsca mniej „chwalebne” dla okolicznej społeczności. Jednym z takich miejsc jest zabytkowy cmentarz, na którym spoczywa dawna, przedwojenna ludność wsi. Jest to bardzo zniszczone i zaniedbane miejsce, niemal całkowicie zarośnięte roślinnością, którym nikt się nie opiekuje i nie interesuje – ani władze świeckie, ani duchowne, również okoliczni mieszkańcy wydaje się, że go nie dostrzegają. Ludziom tam pochowanym należy się choć odrobina szacunku, tym bardziej, że mieszkali kiedyś dokładnie w tym samym miejscu, gdzie mieszkamy teraz my…

 

Aktualny stan cmentarza (01.03.2014):

(kliknięcie na dowolne zdjęcie przeniesie do galerii zdjęć)

 
1 1 1 1 1 (2 Votes)
Jan Wieżel - historia żołnierza AK, założyciela Spółdzielni Rolniczej i mieszkańca Czernej - 5.0 out of 5 based on 2 votes
Utworzono: 30 sierpień 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

Jan Wieżel urodził się 10 maja 1910 w powiecie Grodno, podczas wojny należał do Armii Krajowej. Został schwytany i skazany przez Związek Radziecki na 75 lat więzienia. W syberyjskich kamieniołomach przepracował aż 7 lat, po czym powrócił do Polski, gdzie w 1957 roku zamieszkał wraz z rodziną w Czernej. Został prezesem zadłużonego i przeznaczonego do likwidacji Kółka Rolniczego w Czernej, zaledwie rok czasu zajęło mu wyprowadzenie go z zadłużenia i z zyskiem. W późniejszym okresie czasu przekształcił je w Spółdzielnię Rolniczą, która działa do dziś. Na ziemiach głogowskich Jan Wieżel wyróżniał się bardzo dużą aktywnością społeczną. Zmarł 3 lipca 1992 roku w wieku 82 lat.


To jest tylko niewielki wycinek całej opowieści, odwiedź dział "Wspomnienia Mieszkańców Czernej" i przeczytaj całą historię Jana Wieżel:

http://www.orzel.portal24h.pl/20130830596/wspomnienia-mieszkancow-czernej/jan-wiezel.html

 

Znasz podobną historię mieszkańca Czernej? Podziel się nią: orzelczerna(małpa)gmail.com

 
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Poznaj wspomnienia dawnego mieszkańca Czernej! - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 06 czerwiec 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

pocztowka alteichen wein 01Dużo czasu potrzeba było na zdobycie tej historii. Opowieść dawnego mieszkańca tej miejscowości. Osoba ta to Siegfried Wein, który urodził się w 1936 roku w Czernej i swoje dzieciństwo, aż do roku 1945 spędził w tej miejscowości, kiedy to został zmuszony wraz z całą rodziną do opuszczenia rodzinnego domu. Obecnie mieszka w Berlinie, posiada dwójkę dzieci oraz jest przewodnikiem po stolicy Niemiec. Czasami sentymentalnie odwiedza rejony Czernej oraz Głogowa. Zapraszam do przeczytania całej historii!


Przeczytaj historię  Siegfried Wein po polsku, klikając tutaj.

If you would like to read this story in English, please click here.

Autor historii włada językiem niemieckim, jednak jego syn Robert przetłumaczył ją na język angielski i z tego języka przetłumaczyłem na język polski. Obie wersje są zamieszczone do przeczytania (niestety obecnie brak niemieckiego tłumaczenia).

Niedługo zostanie również zamieszczona historia powojennego mieszkańca Czernej, Jana Wieżel. Jednocześnie zachęcam do przesyłania swoich opowieści lub namówienia najstarszych znajomych do spisania swoich historii związanych z Czerną. Jeżeli ktoś jest w posiadaniu podobnego tekstu, proszę o kontakt: orzelczerna(at)gmail.com. Nie dajmy umrzeć historii! ;)

 

Jeżeli ktoś jest w stanie ustalić dokładną lokalizację nieistniejącego obecnie pomnika widocznego m.in. na pocztówce obok (na środku pocztówki), to proszę o kontakt: orzelczerna(at)gmail.com

 
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Filmiki z zawodów strażackich OSP w Brzegu Głogowskim 2013 - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 15 maj 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

Oto filmiki z zawodów sportowo-pożarniczych 2013 w Brzegu Głogowskim gminy Żukowice:

 
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Zdjęcia z zawodów strażaków OSP - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 12 maj 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

Oto zdjęcia z zawodów strażaków OSP, które miały miejsce wczoraj w Brzegu Głogowskim, o których już informowałem.

(kliknięcie na dowolne zdjęcie przeniesie do galerii zdjęć)

 

Będą również zamieszczone filmiki z tych zawodów.

 
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Wyniki gminnych zawodów sportowo-pożarniczych 2013 - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 11 maj 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

OSP Brzeg zajawka"Zawody Sportowo - Pożarnicze Jednostek OSP Gminy Żukowice" rozpoczęły się dzisiaj o godz. 14.00 mszą polową, którą poprowadził ksiądz Edward Białas. Zawody składały się z 2 konkurencji na czas, w których udział wzięło 5 drużyn Ochotniczej Straży Pożarnej. Oto klasyfikacja po zawodach:
1. OSP Brzeg Głogowski
2. OSP Kłoda
3. OSP Kromolin
4. OSP Czerna
5. OSP Dobrzejowice

Gratulacje dla zwycięzców!


Niedługo powinienem wrzucić kilka filmików oraz zdjęć z tego wydarzenia.

 
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Zawody strażackie w Brzegu Głogowskim - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 08 maj 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

zawody strazackie 1W najbliższa sobotę, czyli 11 maja 2013 r. na boisku sportowym w Brzegu Głogowskim odbędą się Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze, w której wystartuje również ekipa strażaków z Czernej. Zapraszamy na zawody i trzymamy kciuki za reprezentantów Czernej!

 
1 1 1 1 1 (1 Vote)
Pałac który chciałby być zamkiem - 5.0 out of 5 based on 1 vote
Utworzono: 07 maj 2013 Maciek Kategoria: Miejscowość Czerna

palac.czerna.jpgW ostatnim czasie "forsowana" jest nazwa "zamek" w odniesieniu do pałacu (dworu) w Czernej, który nigdy zamkiem nie był i nie posiadał cech zamku. Ale może jest planowane wybudowanie fosy lub muru obronnego? ;) Tego nie wiem.

Szukając materiałów nt. dawnych dziejów Czernej (lub precyzyjniej Klein Tischere) natknąłem się na tekst dotyczący dworu w Czernej.

Poniższy cytowany fragment pochodzi z "Encyklopedii Ziemi Głogowskiej", zeszyt 25, wyd, 1995:
"Dwór w Czernej mimo pewnych cech rezydencji obronnej nigdy nią nie był. Strzelnice umieszczone w wieżyczce miały wyłącznie charakter dekoracyjny, a duże okna większości elewacji potwierdzają przeznaczenie dworu jako wygodnej i reprezentacyjnej rezydencji. Cały dwór jest jedynym wykonanym w całości dziełem Hansa Lindnera. (Jerzy Dymytry-szyn)"

Polecam przeczytać całość tekstu, w którym opisana jest architektura pałacu.

 

Warto też przeczytać też poprzedni news o uchwale rady gminy nt. nadania nazwy ulicy "Zamkowa" we wsi Czerna:
www.orzel.portal24h.pl/miejscowosc-czerna/507-w-czernej-bdzie-ulica-zamkowa

Zdjęcie obok podpisane jako "Zamek Czerna 2009" było wykonane z okazji "zwiedzania zamku w Czernej" stąd ten podpis. Więcej zdjęć pochodzących z 2009 roku, przedstawiających również zdjęcia pałacu znajduje się w naszej galerii pałacu Czerna. Nie miałem przyjemności w ostatnim czasie zwiedzać wnętrz pałacu w Czernej, jednak w 2009 roku były zachwycające, więc obecnie musi być tam jeszcze ładniej.

 

Strona 1 z 4

<< start < poprz. 1 2 3 4 nast. > koniec >>